Soda kalycynowa zastosowanie. Jak zrobić ekologiczny proszek do prania

Opublikowano: sty 11, 2021

Czytało osób: 8571

Kategorie: Środki czystości

Autor: Nanovital

Tagi: soda kalcynowana

Stosowanie ekologicznych środków do prania i sprzątania domu niesie ze sobą wiele korzyści. Są to nie tylko kwestie ekonomiczne. Dzisiaj szczególne znaczenie ma otaczający nas klimat oraz zanieczyszczenie, z którym możemy walczyć własnymi siłami, używając chociażby mniej trujących środków do czyszczenia, niż te dostępne w sklepach. Soda kalcynowa do prania i sprzątania potrafi spełnić wymagania nawet najbardziej problematycznych zabrudzeń, nie niszcząc przy tym planety.

Soda kalcynowa nie jest tym samym, co soda oczyszczona. Te dwa produkty różnią się między sobą składem chemicznym, chociaż niektóre właściwości obu produktów są do siebie zbliżone. Soda kalcynowa to nieorganiczny związek chemiczny (Na2CO3). Soda kalcynowa występuje w postaci białego proszku. Na pierwszy rzut oka trudno jest rozróżnić oba produkty.

Soda kalcynowa zastosowanie

Soda kalcynowa posiada właściwości piorące i odplamiające. Możemy ją wykorzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz (np. aby sprawnie doczyścić meble ogrodowe). Jako uniwersalny środek piorący i czyszczący, sodę kalcynową możemy przygotować wcześniej do użycia w taki sposób, aby zawsze mieć ją gotową do użycia, bez każdorazowego mieszania z wodą i innymi składnikami.

Gdzie wykorzystywana jest soda kalcynowa

 • Soda kalcynowa zastosowanie znajduje w produkcji szkła i papieru.
 • Sodę wykorzystuję się w garbarstwie, laboratoriach i jako czynnik chemiczny.
 • Na etykietach możemy spotkać sodę kalcynową jako regulator kwasowości.
 • Odpowiada również za spulchnienie i stabilizację smaku.

Soda kalcynowa - jak zrobić uniwersalny środek czyszczący

 • Pół łyżeczki sody kalcynowej
 • Dwie łyżeczki boraksu
 • Łyżeczka mydła w płynie
 • 3 łyżki gorącej wody

Tak zmieszaną mieszankę możemy nakładać na różnego rodzaju plamy.

 1. Soda kalcynowa skutecznie usuwa osad z wody. Warto jej użyć do czyszczenia łazienki: baterii umywalkowych i wanny.
 2. Soda kalcynowa usuwa wszelkie zanieczyszczenia z luster, okien, szyb, ścian itp.
 3. Soda kalcynowa zastosowanie znajdzie również w zabrudzeniach z tłuszczu i oleju. Warto pozostawić na moment mieszankę sody z wodą (w postaci pasty) na naczyniu, przetrzeć, a następnie spłukać.
 4. Soda kalcynowa do prania to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z twardą wodą. Soda posiada właściwości zmiękczające.
 5. Wykorzystaj sodę kalcynową do odkamieniania ekspresu.
 6. Jeśli zabrakło Ci płynu do naczyń, użyj sody kalcynowej. Soda skutecznie usunie tłuszcz z naczyń oraz spaleniznę z garnków.
 7. Soda kalcynowa usuwa pleśń, grzyby i wilgoć.
 8. Jeśli zmagasz się z nadmiernie zabrudzonym grillem i kominkiem, soda kalcynowa szybko usunie spaleniznę.
 9. Denerwuje Cię zapach w mieszkaniu? Zmagasz się z nieprzyjemnym zapachem w szafie? Nasyp sody kalcynowej do zakrętki i pozostaw na kilka godzin. Soda neutralizuje zapachy.
 10. Jeśli pobudziłaś ubranie szminką lub alkoholem pozostaw mieszankę sody kalcynowej na plamie na dwie godziny, a następnie wypierz tak jak zawsze.

soda_kalacynowa_zastosowanie_02

Soda kalcynowa zastosowanie w pralce

 • Usuwanie plam z ubrań.

Jedną dużą łyżkę sody kalcynowej wymieszaj z dwiema łyżeczkami wody. Pastę pozostaw na plamie przez cztery do pięciu godzin. Możesz pozostawić ubranie do wyschnięcia lub wyprać zgodnie z przepisem prania.

 • Własnoręcznie zrobiony płyn do prania.

Przygotuj:

 • 1 kostkę mydła naturalnego
 • Wodę
 • 1 szklankę sody kalcynowej
 • 1 szklankę boraksu

Wymieszaj wszystkie składniki do powstania gęstego roztworu. Soda kalcynowa do prania sprawdzi się nie tylko w przypadku zwykłych ubrań oraz zasłon i pościeli. Możesz jej użyć również do odplamiania dywanów i tapicerek.

Soda kalcynowa - jak zrobić wybielacz

Soda kalcynowa podobnie jak soda oczyszczona posiada właściwości wybielające. Jeśli chcesz uzyskać szybki efekt, nie tracąc przy tym czasu na wybór odpowiednich środków piorących, wykorzystaj sodę kalcynową.

Wymieszaj sodę kalcynowaną z odrobiną wody utlenionej. Zamocz plamę w tak przygotowanej mieszance, pozostaw na dwie godziny, a następnie wypierz zgodnie z przepisem na metce. Mieszanka sody kalcynowej z wodą utlenioną skutecznie poradzi sobie również z plamami potu i brzydkim zapachem. Alternatywnie, zamiast wody utlenionej możesz użyć soku z cytryny.